Taksitli Arsa Nasıl Alınır?
11 Mayıs 2020

Yatırım Yapmak İsteyenlere Arsa Önerileri

Yatırım Yapmak İsteyenlere Arsa Önerileri

Yatırım yapmak isteyen kişiler için arsa en iyi yatırım araçlarından biridir. Toprağın değeri hiç bir zaman düşmeyeceği gibi aksine her geçen gün değeri artar. Arsa yatırımı kısa vadede yerine göre kazanç sağlarken uzun vadede mutlaka kazanç getiren bir yatırımdır. Eğer sabırlı bir yatırımcıysanız ve uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız mutlaka arsayı tercih etmelisiniz.

Arsa yatırımı yapmak isteyenler arsa satın almak istedikleri şehrin gelişim planını çok iyi incelemelidir. Şehrin gelişime açık ve şehirleşmenin giderek arttığı tarafından arsa alma çok kazançlı bir yatırım yapmanızı sağlayacaktır. Şehir imar planlarını inceleyerek hangi bölgede imarın artacağı ve gelişeceği konusunda bilgi edinebilirsiniz. Böylece imar potansiyelinin artacağı bir yerden arsa alarak yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Büyük Şehirlerde Arsa Önerileri

Büyük şehirlerde arsa yatırımı yapmak istiyorsanız şehrin hangi yöne doğru gelişmekte olduğunu incelemelisiniz. Örneğin İstanbul’da arsa yatırımı yapmak istiyorsanız yeni projelerin olduğu gelişmekte olan ilçeler olan Arnavutköy, Silivri, Çatalca ve Beykoz ilçelerini tercih edebilirsiniz. Ankara’da arsa yatırımı yapmak isteyenler için Yaşamköy ve Temelli arasında kalan bölge konut gelişiminin yoğun olduğu ilçeler olarak yatırıma uygundur.

Batıkent, Pursaklar ve Mamak’dak hızla gelişen ilçeler olarak arsa yatırımına uygundur. İzmir’de ise Torbalı, Güzelbahçe ve Urla arsa yatırımı için en uygun ilçelerdir. Hızla gelişen ilçelerde arsa yatırımı kısa ve orta vadede bile kazançlı olabilir. Uzun vadede bir arsa yatırımı ile çok büyük kar elde edebilirsiniz.

Arsa Yatırımı Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Arsa yatırımı yapmak istiyorsanız bazı hususlara özellikle dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle arsanın konumunu ve imar durumunu Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden ayrıntılı olarak inceleyin. Satın alacağınız arsayı mutlaka gidip görün ve tapudaki özellikleri taşıyıp taşımadığını inceleyin. Satın alacağınız arsanız lokasyonu çok önemlidir.

Bu nedenle yola uzaklığı alt yapısı ve imar durumu çok iyi incelenmelidir. Müstakil tapulu arsalar tercih edin. Zira hisseli tapu arsalarda sorun yaşayabilirsiniz. Arsayı alırken kazanmak için piyasa değerini ve bölgenin arsa fiyatlarını bir süre inceleyerek uygun fiyat ile almaya çalışın.