Arsa Almak Ne Kadar Kazandırır?
11 Mayıs 2020
Hisseli Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
11 Mayıs 2020

Arsa Tapu Güncel Harç Tutarları

Arsa Tapu Güncel Harç Tutarları

Arsa harç bedeli, tapu harcı ya da tapu masrafı olarak bilinen ve tüm gayrimenkullerin alım satımında ödenen bir bedeldir. Konut, işyeri, arsa, tarla, arazi gibi tüm taşınmaz mallar olarak bilinen gayrimenkullerin alım satımında tapu harcı ödenmesi zorunluluğu vardır. Gayrimenkulün tapuda beyan edilen bedelinin %4’ü tapu harcı olarak ödenir. Kanuni olarak bu tutar %2 satıcı %2 alıcı ödeyecek şekilde düzenlenmiştir.

Kişiler kendi aralarında farklı bir uzlaşma yoluna gitmemiş ise eşit olarak yarı yarıya öderler. Gayrimenkul alım satımında tapu masrafına ek olarak tapu harcı döner sermaye bedeli kanuna uygun olarak alıcı tarafından ödenir. Bu döner sermaye bedeli her yıl kanuni olarak belirlenir ve gayrimenkul alım satımında talep edilir.

2020 Güncel Arsa Tapu Harç Tutarı

Arsa alım satımında devlet tarafından talep edilen tapu harç tutarı arsa bedelinin %4’ü olarak hesaplanır. Tapu harcı döner sermaye bedeli ise belirli bir fiyat olarak talep edilir. Örneğin 200.000 TL’ye satılan bir arsa için tapu harç bedeli fiyatın %4’ü oranındadır. Bu da 8000 TL tapu harcı ödeneceği anlamına gelir.

Bu bedelin %2 sini yani 4000 TL’sini alıcı kalan 4000 TL’sini de satıcı ödeyecektir. Bu tapu harcı ödemesinin yanı sıra 2020 yılı için tapu harcı döner sermaye bedeli olan 178.5 TL’yi arsayı alan kişi ödeyecektir. Bazı durumlarda alıcı ile satıcı kendi aralarında farklı bir uzlaşma yapabilir ve tamamını alıcı da ödeyebilir.

Arsa Tapu Harçları Nereye ve Nasıl Ödenir

Arsa tapu harçları Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne şahsen ödenebileceği gibi çağımız teknolojisi internet ile de ödeme yapılabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sayfası olan www.gib.gov.tr internet adresinden tapu ödemeleri bölümünden kredi ya da banka kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile anlaşması olan Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Halk Bankası, Emlak Katılım Bankası ve PTT’den şahsen ya da internet bankacılığı yolu ile tapu harcı ödemesi yapılabilir.