Arsa Alacağınız Zaman Bunları Bilmeniz Gerekir
11 Mayıs 2020
Arsa Tapu Güncel Harç Tutarları
11 Mayıs 2020

Arsa Almak Ne Kadar Kazandırır?

Arsa Almak Ne Kadar Kazandırır?

Taşınmaz mallar olarak bilinen gayrimenkullerden biri olan arsa kazançlı bir yatırım aracıdır. Gayrimenkul yatırımında arsa hiçbir zaman değeri kaybolmayacak bir yatırımdır. Ancak arsanın lokasyonu ve imar durumu büyük önem arz eder. Arsa uzun vadede mutlaka kazandıran bir gayrimenkul yatırımı iken kısa vadede kazanç sağlaması için belli özellikleri taşıyor olması gerekir.

Yatırım amaçlı arsa alacak kişilerin çok iyi bir araştırma yapması gereklidir. Kısa vadede bir kazanç elde etmek isteniyorsa arsanın yeri önemlidir. Arsanın hemen imara izin verilen bir konumda yer alması da mühimdir. Uzun vadede bir kazanç elde etmek düşünülüyorsa arsa her halükarda karlı bir yatırım olacaktır.

Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arsa almadan önce ilk olarak imar durumunu ayrıntılı olarak incelemelisiniz. Arsanın imar izni olması şarttır. İmar izni konut, ticari, alan, işyeri, sosyal hizmet alanı gibi hangi imar izinlerini kapsıyor sorgulamalısınız. Arsanın ne kadar kısmına inşaat yapabilme izni veriliyor, zemin etüdü yapılmış mı araştırmalısınız.İpotek, şerh, haciz, özel şahıs, şirket ya da kamu kuruluşuna ait kullanım hakkı var mı bilmelisiniz. Arsa müstakil tapu mu hisseli mi konusu önemlidir.

Hisseli arsalarda şufa hakkı sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Arsa alt yapısı incelenmeli, yol durumu sorgulanmalıdır. Arsanın değeri artacak bir lokasyonda yer alıyor olması akıllı bir yatırım yapmanızı sağlayacaktır.

Kazançlı Bir Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Arsa yatırımında kazanç sağlamak istiyorsanız doğru zamanda doğru yerde bulunan bir arsayı uygun fiyat ile satın almanız gerekir. Arsanın bulunduğu bölgedeki piyasa değerini inceleyerek piyasa değerinin altında bir fiyat ile alabilirseniz alırken kazanmış olursunuz. Satın alacağınız arsadan kazanç sağlayabilmeniz için arsanın konumu çok önemlidir.

Gelişime açık bir bölgeden imarlı bir arsa satın aldığınızda kısa sürede değeri yükselir. Yatırım için arsa satın almadan önce arsa almak istediğiniz bölgeyi bir süre izleyerek piyasası hakkında fikirler edinmeniz en doğru yatırımı yapabilmeniz için faydalı olacaktır. Müstakil tapulu, yolu ve alt yapısı olan imar izinli bir arsa aldığınızda lokasyonuna bağlı olarak kısa veya uzun vade de mutlaka kazanç sağlarsınız.