Alınan Arsa Nasıl Değerlenir
11 Mayıs 2020
Arsa Almak Ne Kadar Kazandırır?
11 Mayıs 2020

Arsa Alacağınız Zaman Bunları Bilmeniz Gerekir

Arsa Alacağınız Zaman Bunları Bilmeniz Gerekir?

Arsa satın alırken bazı hususlara özellikle dikkat etmeniz gerekir. Zira arsa almak ev almaktan daha çok incelenmesi gereken bir konudur. Ev satın alacağınızda gidip evi görüp gezersiniz tapudan sorgulatırsınız ve uygunsa alırsınız. Ancak arsa satın alacağınızda öncelikle arsanın yerini gidip görseniz bile tapuda gösterilen yer orası mıdır iyi anlayabilmeniz gerekir.

Bir daireyi apartman ismi ve kapı numarası ile belirleyebilirken arsayı belirlemeniz daha zordur. Bu sebeple arsa alımlarında yetkili bir kişiden yardım almakta fayda vardır. Arsa yerini belirledikten sonra yola durumu, imarı, arsa terkleri, gelişimi gibi birçok konuyu araştırmanız gerekecektir.

Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arsa satın alacağınızda ilk olarak arsanın lokasyonu ve imarı çok iyi araştırılmalıdır. Arsanın bulunduğu yer değerlenebilecek bir konumda mıdır? Çevre koşulları, komşuları, gelişime açık bir bölge olup olmadığı, yol ve ulaşım durumu gibi birçok etken araştırılmalıdır. Arsanın imar durumu konusunda gayrimenkulün kayıtlı olduğu belediyeden bir araştırma yapmanız gerekir. Arsanın bulunduğu bölge imara açık mıdır? Gelecek için bölgede yeri projeler var mıdır?

Arsanın ne kadar kısmına imar izni vardır. Arsanın imardaki terk durumları nedir. Ne kadar kısmı yola terk ya da yeşil alan olmalıdır gibi birçok konu ayrıntılı olarak incelenmelidir. Arsa alırken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de arsanın müstakil mi hisseli tapu mu olduğudur. Hisseli tapu olan arsalarda şufa hakkı nedeniyle sorun yaşayabilirsiniz. Mümkünse müstakil tapu olan arsaları tercih etmelisiniz.

Arsa Alırken Kazanacağınızı Unutmayın

Arsa fiyatları arsanın bulunduğu yer, imar durumu, bölgenin gelişim durumu, arsa büyüklüğü gibi etkenlere göre değişir. Arsa alacağınızda arsanın bulunduğu bölgedeki emsal değerlerini araştırmalısınız. Arsayı piyasa değerinde ya da hatta piyasa değerinin altında satın alabilirseniz alırken kazanmış olursunuz. Bu da arsanızın zaman içinde daha çok değer kazanacağı anlamına gelir. Kazançlı bir arsa yatırımı yapmak için arsa lokasyonu, imar durumu, bölgenin gelişimi gibi birçok konuya dikkat etmenin yanı sıra satın aldığınız arsa fiyatının da önemli olduğunu unutmayın.